Department of Information Technology

The semester has two periods, period 1 and period 2


Period 1

Name Application Code Course Code Program Teacher Start Info Other
Skriptprogrammering, 5 hp UU-12016 1TD328 X, XM Jonathan Bull September 4, at 09.15, Mässen 6140, ITC English
Advanced Computer Science Studies in Sweden, 5 hp UU-11210 1DT032 DVM, ISM Anders Berglund
Johan Snider
August 29, at 08.15, Room 1211 English
Advanced course on topics in scientific computing I, 5 hp UU-12005 1TD322 F, TBM Elisabeth Larsson August 31, at 10.15, Room 2345, ITC
Advanced Course on Topics in Scientific Computing II, 10 hp UU-12012 1TD326 TBM Elisabeth Larsson August 31, at 10.15, Room 2345, ITC Period 1-2
Advanced Numerical Methods, 10 hp UU-12000 1TD050 F, TBM Ken Mattsson
Stefan Engblom
August 28, at 09.15, Room 1213, ITC English
Algorithms and Data Structures I, 5 hp UU-11000 1DL210 MASTER, STS Parosh Abdullah September 4, at 13.15, Room 2347, ITC English
Applied Cloud Computing, 10 hp UU-12011 1TD265 DVM, IT, TBM Salman Toor August 28, at 13.15, Room 1211, ITC English
Artificial intelligence, 5 hp UU-11010 1DL340 DVM, FRI, IT Michael Ashcroft August 28, at 15.15, Aula, house 6, ITC English
Automatic control I, 5 hp UU-11804 1RT490 MaK, STS, X Fredrik Lindsten September 4, at 10.15, Room 2347, ITC Swedish
Automatic control II, 5 hp UU-11807 1RT495 E, F, ISM, IT, STS, W Hans Rosth August 29, at 15.15, Häggsalen 10132, Ångström English
Automatic control III, 5 hp UU-11806 1RT496 E, F, STS Alexander Medvedev
Hans Rosth
August 28, at 13.15, Room 4004 Ångström
Combinatorial Optimisation using Constraint Programming, 10 hp UU-11012 1DL441 DVM, IT Pierre Flener August 28, at 10.15, Room 1311, ITC English Period 1-2
Computational Finance - Pricing and Valuation, 5 hp UU-12010 1TD186 F, MaM, STS, TBM Lina von Sydow
Slobodan Milovanovic
August 28, at 10.15, Room 2344, ITC English
Computer Architecture I, 7.5 hp UU-11206 1DT016 DIST, FRI Per Foyer Introduction, September 6, at 13.15, Room 1311 English per 1-2
Computer architecture I, 5 hp UU-11201 1DT038 F, MaK David Black-Schaffer August 28, at 13.15, Room 2004, Ångström English
Computer Networks and Distributed Systems, 10 hp UU-11200 1DT102 IT Christian Rohner August 29, at 08.15, Room Häggsalen 10132, Ångström Swedish. Period 1-2
Computer networks I, 5 hp UU-11230 1DT052 DVK, DVM, IT Christian Rohner August 29, at 08.15, Room Häggsalen 10132, Ångström English
Computer Programming I, 5 hp UU-12019 1TD433 FyK, MaK, Q Torsten Andersson August 28, at 08.15, Room 2247, ITC Swedish
Computer Programming II, 5 hp UU-12021 1TD722 F, X Tom Smedsaas August 28, at 13.15, Room Häggsalen 10132, Ångström Swedish
Computing education research, 10 hp UU-11234 1DT061 DVM, FRI, IT Anders Berglund Sept 6, at 10.15, Room 1146, ITC English per 1-2
Data mining I, 5 hp UU-11031 1DL360 DVM, FRI, IT, STS Matteo Magnani August 28, at 13.15, Aulan, house 6, ITC English
Database Design I, 5 hp UU-11018 1DL301 DVK, DVM, F, MaK Georgios Fakas August 28, at 15.15, Häggsalen 10132, Ångström English
Empirical modeling, 10 hp UU-11810 1RT890 ES, STS, W Bengt Carlsson August 29, at 08.15, Polhemsalen 10134, Ångström Swedish
Functional programming I, 5 hp UU-11006 1DL330 DVM, MaK Lars-Henrik Eriksson August 29, at 15.15, Room 1211, ITC English
Human computer interaction, 5 hp UU-11602 1MD016 DVM, MaK, NÄT Iordanis Kavathatzopoulos
Rebecca Andreasson
Augusti 28 English
Imperative and object-oriented programming methodology, 20 hp UU-11023 1DL221 DVK, IT Tobias Wrigstad August 28, at 10.15, Room 2247, ITC Swedish. Period 1-2
Information Technology, 7.5 hp UU-11209 1DT006 NÄT Amie Norden September 18 English Period 1-2
Information technology, 10 hp DT051 1DT051 DVK, IT Lars-Åke Nordén August 28, at 10.15, Häggsalen 10132, Ångström
Introduction to parallel programming, 5 hp UU-11013 1DL530 DVM, ISM, IT Konstantinos Sagonas August 28, at 13.15, Room 1111, ITC English
Introduction to studies in embedded systems, 5 hp UU-11211 1DT086 ISM Pontus Ekberg August 29, at 08.15, Room 1211 English
IT and Society, 15 hp UU-11205 1DT012 DVM, IT, STS Åsa Cajander
Mats Daniels
August 30, at 10.15, Room 2214, ITC English Period 1-2
Model based design of embedded software, 10 hp UU-11204 1DT059 DVM, FRI, ISM Bengt Jonsson August 28, at 13.15, Room 1113, ITC English
Municipal and industrial wastewater treatment, 5 hp UU-11811 1RT361 STS, W Bengt Carlsson August 28, at 10.15, Room 2347, ITC Swedish
Numerical Methods and Simulation, 5 hp UU-12036 1TD403 IT Michael Thuné August 28, at 13.15, Room 2347, ITC Swedish
Parallel programming for performance, 5 hp UU-11028 1DL560 DVM, IT Rakesh Kumar September 1, at 13.15, Room 1212, ITC English
Perception and Visual Design, 5 hp UU-11610 1MD025 DVM, IT Mats Lind August 28, at 08.15, Room 2446, ITC English
Perception and Visual Design, 15 hp UU-11609 1MD028 HCIM Mats Lind August 28, at 08.15, Room 2446, ITC English
Programming, 10 hp UU-11232 1DT042 STS Joachim Parrow August 28, at 13.15, Room 2446, ITC Swedish Period 1-2
Programming Theory, 10 hp UU-11218 1DT034 DVM, MaK Mohamed Faouzi Atiq August 29, at 13.15, Room 1212, ITC English Period 1-2
Programming, bridging course, 10 hp UU-12008 1TD046 DVM, FRI, TBM Jonathan Bull September 4, at 09.15, Room Mässen 6140, ITC English Period 1-2
Project DV, 30 hp UU-11229 1DT054 DVM, FRI Edith Ngai Augusti 28, at 10.00, room 4408, ITC English per 1-2
Project in Concurrent and Parallel Programming, 15 hp UU-11033 1DL580 DVM, IT Konstantinos Sagonas August 29, at 10.15, Room 1113, ITC English Period 1-2
Real time systems, 10 hp UU-11202 1DT004 IT Pontus Ekberg
Wang Yi
August 28, at 15.15, Room 1211, ITC English
Real time systems, 5 hp UU-11203 1DT063 DVM Pontus Ekberg
Wang Yi
August 28, at 15.15, Room 1211, ITC English
Scientific Computing II, 5 hp UU-12018 1TD395 IT, X Hanna Holmgren August 28, at 13.15, Room 4101, Ångström Swedish
Scientific Computing III, 5 hp UU-12002 1TD397 FRI, IT, MaK, STS, TBM, W Jarmo Rantakokko September 4, at 13.15, Room 1211, ITC English
Scientific computing KF, 5 hp TD399 1TD399 FyK, LÄR Stefan Pålsson September 12, at 09.15, Room 80115, Ångström Swedish Period 1-2
Scientific Computing, Bridging Course, 5 hp UU-12017 1TD045 TBM Siyang Wang August 28, at 13.15, Room 2345, ITC English
Scientific visualization, 5 hp UU-12020 1TD389 DVM, F, IT, TBM Anders Hast August 28, at 10.15, Room 1211, ITC ?
Semantics of Programming Languages, 5 hp UU-11001 1DL311 DVK, DVM Lars-Henrik Eriksson August 29, at 13.15, Room 1211, ITC English
Software Engineering and Project Management, 5 hp UU-11005 1DL251 DVM, IT, MaK, MASTER, STS, XM Johannes Borgström
Davide Vega Daurelio
August 30, at 10.15, Room 2347, ITC English
Spectral processing of signals, 5 hp UU-11805 1RT605 F, FRI, ISM Marcus Björk August 29, at 13.15, Room 2344, ITC English

Period 2

Top of page

Name Application Code Course Code Program Teacher Start Info Other
Advanced Course on Topics in Scientific Computing II, 10 hp UU-12012 1TD326 TBM Elisabeth Larsson August 31, at 10.15, Room 2345, ITC Period 1-2
Advanced functional programming, 5 hp UU-11002 1DL450 DVM, FRI Konstantinos Sagonas English
Advanced software design, 5 hp UU-11014 1DL242 DVM, IT TBD? English
Algorithms and data structures II, 5 hp UU-11016 1DL231 DVK, DVM, FRI, IT Pierre Flener English
Applied Finite Element Methods, 5 hp UU-12006 1TD056 F, TBM Murtazo Nazarov English
Applied Systems Analysis, 5 hp UU-11803 1RT242 MaK, W Hans Rosth Swedish
Automata and Logic in IT-system Modeling, 5 hp UU-11003 1DL500 IT Mohamed Faouzi Atiq English
Automatic control I, 5 hp UU-11808 1RT490 E, F, MaK Hans Rosth Swedish
Combinatorial Optimisation using Constraint Programming, 10 hp UU-11012 1DL441 DVM, IT Pierre Flener August 28, at 10.15, Room 1311, ITC English Period 1-2
Compiler Design I, 5 hp UU-11019 1DL321 DVK, DVM, IT Konstantinos Sagonas English
Computer Architecture I, 7.5 hp UU-11206 1DT016 DIST, FRI Per Foyer Introduction, September 6, at 13.15, Room 1311 English per 1-2
Computer assisted image analysis I, 5 hp UU-12030 1TD396 DVM, F, IT, Q, TBM, X, XM Filip Malmberg
Anders Brun
English
Computer Networks and Distributed Systems, 10 hp UU-11200 1DT102 IT Christian Rohner August 29, at 08.15, Room Häggsalen 10132, Ångström Swedish. Period 1-2
Computer networks II, 10 hp UU-11222 1DT074 DVK, DVM, IT ? English Period 2-3
Computing education research, 10 hp UU-11234 1DT061 DVM, FRI, IT Anders Berglund Sept 6, at 10.15, Room 1146, ITC English per 1-2
Database Design I, 5 hp UU-11020 1DL301 Jan Kudlicka English
Database Design II, 5 hp UU-11029 1DL400 DVM, IT, STS ? English
Embedded control systems, project, 15 hp UU-11809 1RT911 ISM, IT Alexander Medvedev English
Human computer interaction, 5 hp UU-11600 1MD016 DVK, DVM, FRI, MaK Åsa Cajander English
Imperative and object-oriented programming methodology, 20 hp UU-11023 1DL221 DVK, IT Tobias Wrigstad August 28, at 10.15, Room 2247, ITC Swedish. Period 1-2
Information Technology, 7.5 hp UU-11209 1DT006 NÄT Amie Norden September 18 English Period 1-2
Interface Programming with a User Perspective, 5 hp UU-11601 1MD031 STS Anton Axelsson
Lars Oestreicher
English
IT and Society, 15 hp UU-11205 1DT012 DVM, IT, STS Åsa Cajander
Mats Daniels
August 30, at 10.15, Room 2214, ITC English Period 1-2
IT systems and human factors, 5 hp UU-11616 1MD017 DVM, HCIM, IT Anders Jansson
Ida Bodin
English
Language Abstractions for Concurrent and Parallell Programming, 5 hp UU-11017 1DL541 DVM, IT Dave Clarke English
Non-Excluding Design and Evaluation, 15 hp UU-11604 1MD033 DVK, DVM, FRI, HCIM, IT Lars Oestreicher English
Optimization, 5 hp UU-12040 1TD184 F, IT, MASTER, STS, TBM, X Daniel Noreland English
Program design and data structures, 20 hp DL201 1DL201 DVK, IT Dave Clarke English Period 2-3
Programming, 10 hp UU-11232 1DT042 STS Joachim Parrow August 28, at 13.15, Room 2446, ITC Swedish Period 1-2
Programming Embedded Systems, 5 hp UU-11216 1DT106 ISM Philipp Rümmer English
Programming Theory, 10 hp UU-11218 1DT034 DVM, MaK Mohamed Faouzi Atiq August 29, at 13.15, Room 1212, ITC English Period 1-2
Programming, bridging course, 10 hp UU-12008 1TD046 DVM, FRI, TBM Jonathan Bull September 4, at 09.15, Room Mässen 6140, ITC English Period 1-2
Project DV, 30 hp UU-11229 1DT054 DVM, FRI Edith Ngai Augusti 28, at 10.00, room 4408, ITC English per 1-2
Project in Computational Science, 15 hp UU-12022 1TD307 IT, TBM Maya Neytcheva English
Project in Computer Systems, 15 hp UU-11215 1DT104 IT Stefanos Kaxiras English
Project in Concurrent and Parallel Programming, 15 hp UU-11033 1DL580 DVM, IT Konstantinos Sagonas August 29, at 10.15, Room 1113, ITC English Period 1-2
Project in scientific computing, 15 hp UU-12028 1TD316 F Maya Neytcheva English
Scientific computing and analysis, 10 hp UU-12029 1TD333 DVK Jarmo Rantakokko Swedish Period 2-3
Scientific Computing I, 5 hp UU-12009 1TD393 F, LÄR, MaK, MI, Q, X Swedish
Scientific computing KF, 5 hp TD399 1TD399 FyK, LÄR Stefan Pålsson September 12, at 09.15, Room 80115, Ångström Swedish Period 1-2
Secure computer systems I, 5 hp UU-11213 1DT072 DVM, IT, STS Björn Victor English
Software Testing, 5 hp UU-11015 1DL610 DVM, IT Justin Pearson English
Wireless Communication and Networked Embedded Systems, 5 hp UU-11214 1DT095 DVM, F, FRI, ISM Christian Rohner English
Wireless Communication and Networked Embedded Systems, 10 hp UU-11240 1DT103 DVM, ISM, IT Christian Rohner English

Updated  2017-08-30 11:08:02 by Peter Waites.