Institutionen för informationsteknologi
logoRM12.jpg

Preliminärt program

Onsdag 13 juni Aktivitet Talare Titel Lokal
8.45-9.30 Registrering Foajén utanför Siegbahnsalen
9.30-9.45 Reglermöte 2012 öppnas vicerektor Ulf Danielsson och prefekt Håkan Lanshammar Siegbahnsalen
9.45-10.30 Plenarföredrag 1 Gustaf Olsson, Lunds Tekniska Högskola Vatten o energi - utmaningar för reglertekniker Siegbahnsalen
10.30-11.30 Poster(1)- och produktutställning, kaffe Foajén utanför Siegbahnsalen
11.30-12.30 Muntlig session 1.1 Industriell styrning och automation Siegbahnsalen
11.30-12.30 Muntlig session 1.2 Skor, flyttfåglar och kayaking Häggsalen
12.30-13.30 Lunch Restaurang Rullan
13.30-15.10 Muntlig session 2.1 Distribuerade styrsystem Siegbahnsalen
13.30-15.10 Muntlig session 2.2 Systemidentifiering Häggsalen
13.30-15.10 Muntlig session 2.3 Regulatordesign Polhemsalen
15.10-16.10 Poster(2)- och produktutställning, kaffe Foajén utanför Siegbahnsalen
16.10-16.55 Plenarföredrag 2 Glenn-Ole Kaasa, Statoil R&D Challenges in control and estimation for Managed Pressure Driling (MPD) Siegbahnsalen
19.00-... Konferensmiddag Norrlands nation

Torsdag 14 juni Aktivitet Talare Titel Lokal
9.00-9.45 Plenarföredrag 3 Egils Sviestins, Security and Defence Solutions, Saab AB Följning av markmål Siegbahnsalen
9.45-10.45 Poster(3)- och produktutställning, kaffe Foajén utanför Siegbahnsalen
10.45-12.25 Muntlig session 3.1 Reglerteknik i biomedicin Polhemsalen
10.45-12.25 Muntlig session 3.2 Reglerteknik i bilindustrin Häggsalen
10.45-12.25 Muntlig session 3.3 Reglerteknik i trådlösa nätverk Siegbahnsalen
12.25-12.30 Avslutning Håkan Lanshammar Siegbahnsalen
12.30-13.30 Lunch Restaurang Rullan
14.00-17.40 "A life in System identification - a tribute to Torsten" Siegbahnsalen

Program för Reglermöte 2012, Onsdag 13 juni

08:45-09:30


Registrering.
Plats:Foajén utanför Siegbahnsalen, Ångströmslaboratoriet

09:30-09:45

Reglermöte 2012 öppnas.
Ulf Danielsson, vicerektor vid Uppsala universitet
Håkan Lanshammar, prefekt för institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet.
Lokal: Siegbahnsalen

09:45-10.30 Plenarföredrag.

Vatten o energi - utmaningar för reglertekniker (172)
Gustaf Olsson, IEA, Lunds Tekniska Högskola
Ordförande: Bengt Carlsson, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

10:30-11.30 Poster- och produktutställning, kaffe

Produktutställning

  • MathWorks
  • Studentlitteratur
  • Beckhoff
  • AdeptNordic

Posters

  • P1.1 Suboptimal Decentralized Controller Design for Chain Structures: Applications to Vehicle Formations, Assad Al Alam, Ather Gattami and Karl H. Johansson, KTH, (58).
  • P1.2 The Impact of Heterogeneity and Order in Heavy Duty Vehicle Platooning Networks, Kuo-Yun Liang, Scania, Assad Alam och Ather Gattami, KTH, (59).
  • P1.3 A Data-driven Method for Monitoring Systems that Operate Repetitively - Applications to Robust Wear Monitoring in an Industrial Robot Joint, Andre Carvalho Bittencourt, Kari Saarinen och Shiva Sander-Tavallaey, Linköpings universitet, ABB, (65).
  • P1.4 Bayesian Methods for Estimating Tool Position of an Industrial Manipulator, Patrik Axelsson, Rickard Karlsson och Mikael Norrlöf, Linköpings universitet, (66).
  • P1.5 Fusion of Information from SAR and Optical Map Images for Aided Navigation, Zoran Sjanic och Fredrik Gustafsson, Linköpings universitet, (67)
  • P1.6 An On-line Algorithm For Anomaly Detection in Trajectory Data, Olov Rosén och Alexander Medvedev, Uppsala universitet, (168)
  • P1.7 On the Nuclear Norm Heuristic for a Hankel Matrix Recovery Problem, Liang Dai och Kristiaan Pelckmans, Uppsala University, (170)
  • P1.8 System identification approach to the modeling of an LC disc refiner process chain, Patrick Höhn och Wolfgang Birk, Luleå tekniska universitet, (143)
  • P1.9 Low rank matrix reconstruction in system identification, Martin Sundin och Magnus Jansson, Signalbehandling KTH, (163)
  • P1.10 Robust Inference of Gene Regulatory Networks, Torbjörn E. M. Nordling och Elling W. Jacobsen, KTH, (158)
  • P1.11 Pedestrian Motion Classification via Body-Mounted Inertial Measurement Unit, Ghazaleh Panahandeh, Nasser Mohammadiha, Arne Leijon, och Peter Händel, KTH, (130)
  • P1.12 Using two-axis magnetometer for classification of vehicle heading direction, Niklas Wahlström, Roland Hostettler, Fredrik Gustafsson och Wolfgang Birk, Linköpings universitet och LTU, (132)
  • P1.13 Adaptive experiment design for ARMAX systems, Lirong Huang, Håkan Hjalmarsson och Laszlo Gerencsér, KTH, (104)
  • P1.14 Robust Optimal Input Design, Christian Larsson, Egon Geerardyn och Johan Schoukens, KTH, (99)
  • P1.15 Parameterized Model Order Reduction Using Extended Balanced Truncation, Henrik Sandberg, KTH, (95)
  • P1.16 Validation and identification of a longitudinal driver model, Malin Sundbom, Chalmers, (88)
  • P1.17 Non-parametric identification of Generalized Prandtl-Ishlinskii models, Marcus Hedegärd och Torsten Wik, Chalmers, (90)
  • P1.18 Model Reduction using a Frequency-Limited H2-Cost, Daniel Petersson och Johan Löfberg, Linköpings universitet, (82)
  • P1.19 Fault Detection Based on Set Membership Identification for Three Phase Induction Motors, Mohammed Obaid Mustafa, George Nikolakopoulos och Thomas Gustafsson, Luleå tekniska universitet, (73)
  • P1.20 Karakteristikövervakning för reglerventiler - statistisk teori och praktik, Krister Forsman, Perstorp AB, (155)
  • P1.21 Calibration of a magnetometer in combination with inertial sensors,Manon Kok, Jeroen D. Hol, Thomas B. Schön, Fredrik Gustafsson och Henk Luinge, Linköpings universitet, (128)
  • P1.22 Distributed Real-time Fault Detection and Isolation For Cooperative Multi-agent Systems, Meng Guo, Dimos V. Dimarogonas och Karl Henrik Johansson, KTH, (129)
  • P1.23 Analysing faults in automated road vehicles - A reachability analysis, Josef Nilsson SP Technical Research Institute of Sweden, Paolo Falcone Chalmers University of Technology, (127)
  • P1.24 Distributed Fault Detection and Isolation with Imprecise Network Models, Iman Shames, André M. H. Teixeira, Henrik Sandberg, Karl H. Johansson, KTH, (114)
  • P1.25 Quantitative Fault Diagnosability Performance of Linear Dynamic Descriptor Models, Daniel Eriksson, Mattias Krysander och Erik Frisk, Linköpings universitet, (96)
  • P1.26 Reachability analysis of Cooperative Adaptive Cruise Controller, Roozbeh Kianfar, Paolo Falcone och Jonas Fredriksson, Chalmers, (108)
  • P1.27 Extended Kalman Filter for Vehicle Tracking using Road Surface Vibration Measurements, Roland Hostettler, Wolfgang Birk och Magnus Lundberg Nordenvaad, Luleå tekniska universitet och Uppsala universitet, (110)
  • P1.28 On Coalition Formation for Coordinated Control, Daria Madjidian, Lunds universitet, (112)
  • P1.29 Model Predictive Control of a Tricopter, K-J. Barsk, N. Wahlström och D. Axehill, Linköpings universitet, (124)
  • P1.30 Advanced control of a remotely operated underwater vehicle, Jacob Bernhard, Patrik Johansson, Magnus Carlsson, Tohid Ardeshiri och Daniel Axehill, Linköpings universitet, (125)

11:30-12:30 Session 1.1: Industriell styrning och automation

Ordförande: Anders Ahlén, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

  • 1.1.1 Automation och reglerteknik i containerterminaler, Jonas Öhr, ABB Crane Systems, (93)
  • 1.1.2. Value of MPC applied to thermal power plants, Katarina Boman och Jonas Funkquist, Vattenfall Research and Development, (83)
  • 1.1.3 Industry Best Practices for Adopting Model-Based Design for Control Applications, Fredrik Håbring, MathWorks, (77)

11:30-12:30 Session 1.2: Skor, flyttfåglar och kayaking

Ordförande: Magnus Lundberg-Nordenvaad
Lokal: Häggsalen

  • 1.2.1 Foot-mounted INS for Everybody - An Open-source Embedded Implementation, John-Olof Nilsson, Isaac Skog, Peter Händel, och K.V.S. Hari, KTH, (148)
  • 1.2.2 A Voyage to Africa by Mr Swift, Niklas Wahlström and, Fredrik Gustafsson Susanne Åkesson, Linköpings universitet och Lunds universitet, (138)
  • 1.2.3 Multisensor tracking of a kayak paddle, Kjartan Halvorsen, Dennis Sturm, Khurram Yousaf, KTH/Uppsala universitet, (164)

12:30-13:30 Lunch Restaurang Rullan

13:30-15:10 Session 2.1: Distribuerade styrsystem.

Ordförande: Kristiaan Pelckmans, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

  • 2.1.1 Distributed Cooperative Object Attitude Manipulation with Collision Avoidance Johan Markdahl, Yiannis Karayiannidis, Xiaoming Hu, and Danica Kragic, KTH, (162)
  • 2.1.2 Distributed Integral Action: Stability Analysis and Frequency Control of Power Systems, Martin Andreasson, Henrik Sandberg, Dimos V. Dimarogonas and Karl H. Johansson, KTH, (87)
  • 2.1.3 Decentralized LQG Control of Systems with a Broadcast Architecture, Laurent Lessard, Lunds universitet, (115)
  • 2.1.4 Distributed LQG with Delayed Information Sharing, Hamid Reza Feyzmahdavian, Ather Gattami and Mikael Johansson, KTH, (137)
  • 2.1.5 Distributed Robust Stability Analysis of Interconnected Uncertain Systems, Martin S. Andersen, Anders Hansson, Sina K. Pakazad, och Anders Rantzer, LTH, (154)

13:30-15:10 Session 2.2: Systemidentifiering.

Ordförande: Torsten Söderström, Uppsala universitet
Lokal: Häggsalen

  • 2.2.1 On model order determination for errors-in-variables estimation, Torsten Söderström, Uppsala University och Liuping Wang, RMIT University, Melbourne, Australia, (51)
  • 2.2.2 Non-parametric Frequency Function Estimation using Transient Impulse Response Modelling, Per Hägg, Håkan Hjalmarsson, KTH, (149)
  • 2.2.3 "Data mining" för processidentifiering, Daniel Peretzki, Alf Isaksson, André Carvalho Bittencourt, Linköpings universitet, Krister Forsman, Perstorp AB (156)
  • 2.2.4 Subspace System Identification via Weighted Nuclear Norm Optimization, Anders Hansson, Linköpings universitet, (54)
  • 2.2.5 Hierarchical Bayesian approaches for robust inference in ARX models, Johan Dahlin, Fredrik Lindsten, Thomas B. Schön och Adrian Wills, Linköping University, (69)

13:30-15:10 Session 2.3: Regulatordesign.

Ordförande: Bengt Carlsson
Lokal: Polhemsalen

  • 2.3.1 Design of Optimal Low-Order Feedforward Controllers for Disturbance Rejection, Martin Hastoch Tore Hägglund, Lund University, (70)
  • 2.3.2 Averaging Level Control in the Presence of Frequent Flow Upsets, Peter Rosander, Alf J. Isaksson, Johan Löfberg och Krister Forsman, Linköpings universitet, (120)
  • 2.3.3 Robust exact linearization using feedforward and simple feedback control, Ylva Jung och Martin Enqvist, Linköpings universitet (161)
  • 2.3.4 Extremum seeking control of the CANON process - existence of sub-optimal stationary solutions, Olle Trollberg, Elling W. Jacobsen, KTH, (78)
  • 2.3.5 An Efficient Approach to Suboptimal Explicit Hybrid MPC, Daniel Axehill, T. Besselmann, D.M. Raimondo och M. Morari (122)

15:10-16:10 Poster- och produktutställning, kaffe

Produktutställning

  • MathWorks
  • Studentlitteratur
  • Beckhoff
  • AdeptNordic

Posters

  • P2.1 Structured model reduction of power systems, Christopher Sturk, Luigi Vanfretti, Federico Milano, and Henrik Sandberg (KTH), (55)
  • P2.2 Modeling and simulating energy conversion processes using modelica, Elena Tomas-Aparicio, Eva Nordlander, Erik Dahlquist, Mälardalen University, (56)
  • P2.3 Real-time scheduling in lte for smart grids, Yuzhe Xu, Carlo Fischione, KTH, (72)
  • P2.4 Pulp digester model for MPC benchmarking, Per Erik Modén, Michael Lundh, ABB AB, Corporate research, (133)
  • P2.5 Distributed Detection and Isolation of Topology Attacks in Power Networks James Weimer, KTH, Soummya Kar, Carnegie Mellon University, Karl Henrik Johansson, KTH (113)
  • P2.6 Component Sizing of a PHEV using convex optimization, Mitra Pourabdollah (60)
  • P2.7 On the use of backward simulation in particle Markov chain Monte Carlo methods, Fredrik Lindsten and Thomas B. Schön, Linköpings universitet, (62)
  • P2.8 On Extended Target Tracking Using PHD Filters, Karl Granström, Christian Lundquist, Fredrik Gustafsson, Umut Orguner, Linköpings universitet, (105)
  • P2.9 Radar SLAM using Visual Features, Jonas Callmer, David Törnqvist, Fredrik Gustafsson, Henrik Svensson, Pelle Carlbom, Linköpings universitet, (119)
  • P2.10 On Mixture Reduction for Multiple Target Tracking, Tohid Ardeshiri, Umut Orguner, Christian Lundquist, Thomas B. Schön, Linköpings universitet, (144)
  • P2.11 Online EM Algorithm for Jump Markov Systems, Carsten Fritsche, Emre Özkan, and Fredrik Gustafsson, Linköpings universitet, (147)
  • P2.12 A Metric for Opportunistic Routing in Duty Cycled Wireless Sensor Networks Euhanna Ghadimi, Olaf Landsiedel, Pablo Soldati and Mikael Johansson, KTH (68)
  • P2.13 Interference and Link Dynamics in Wireless Sensor Networks, Antonio Gonga, Olaf Landsiedel, Pablo Soldati, and Mikael Johansson, KTH, (91)
  • P2.14 Event-triggered PI control: Setpoint tracking and saturating actuators, D. Lehmann, G. A. Kiener, K. H. Johansson. KTH, (117)
  • P2.15 Delay distribution analysis of wireless personal area networks, P. Di Marco, P. Park, C. Fischione, K.H. Johansson, KTH, (118)
  • P2.16 Robust Routing for Capacitated Dynamical Networks, Ketan Savla Giacomo Como, (135)
  • P2.17 Energy optimal caching and network topology control for content distribution networks, Mikael Lindberg, Lunds universitet, (131)
  • P2.18 Supervisory Control Design for Networked Systems with Time-Varying Communication Delays, Burak Demirel, Corentin Bria, Mikael Johansson, KTH, (151)
  • P2.19 Distributed Mobility and Power Control for Noncooperative Robotic Ad Hoc and Sensor Networks, Milos S. Stankovic and Karl Henrik Johansson, KTH, (152)
  • P2.20 H_inf Observer Design for Uncertain Discrete-Time Nonlinear Delay Systems: LMI Optimization Approach, Saleh S. Delshad, Thomas Gustafsson, and Andreas Johansson, Luleå University of Technology, (123)
  • P2.21 Cancellation of Unknown Harmonic Disturbance for Nonlinear System with Input Delay, S. Aranovskiy, Umeå universitet, A. Pyrkin, A.Bobtsov, (52)
  • P2.22 Using Optimization for a State-Variable Filter Approach, S. Aranovskiy, Umeå universitet, (53)
  • P2.23 Non-periodic sampling schemes for control applications, Tommy Norgren, Jonathan Styrud, Alf Isaksson, Johan Åkerberg, ABB AB, Corporate Research, (139)
  • P2.24 Analytic Parameterization of the Stabilizing Controllers for the Moore-Greitzer Compressor Model, Alina Rubanova, Rolf Johansson, Anders Robertsson, and Anton S. Shiriaev, Lunds universitet, (76)
  • P2.25 Reference Tracking MPC using Terminal Set Scaling, Daniel Simon, Johan Löfberg och Torkel Glad, Linköpings universitet, (80)
  • P2.26 On the decentralized H2 optimal control of bilateral teleoperation systems with time delays, Maxim Kristalny and Jang Ho Cho, Lunds universitet, (92)
  • P2.27 Stability Analysis of Multiple State-based Schedulers with CSMA, Chithrupa Ramesh, Henrik Sandberg and Karl Henrik Johansson, KTH, (106)
  • P2.28 Self-Triggered Model Predictive Control for Network Scheduling and Control Erik Henriksson, Daniel E. Quevedo, Henrik Sandberg, Karl Henrik Johansson, KTH, (126)
  • P2.29 Cooling design for hot rolling processes using multiobjective optimization Johan Sjöberg, Simon Lindkvist, Jonas Linder, Anders Daneryd, ABB och Linköpings universitet, (145)

16:10-16.55 Plenarföredrag

Challenges in control and estimation for Managed Pressure Driling (175)
Glenn-Ole Kaasa, Statoil R&D
Ordförande: Alexander Medvedev, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

19:00- Middag på Norrlands nation




Program för Reglermöte 2012, Torsdag 14 juni


09:00-9.45: Plenarföredrag.

Följning av markmål (176)
Egils Sviestins, Security and Defence Solutions, Saab AB
Ordförande: Håkan Lanshammar, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

9:45-10.45 Poster- och produktutställning, kaffe

Produktutställning

  • MathWorks
  • Studentlitteratur
  • Beckhoff
  • AdeptNordic

Posters

  • P3.1 Measurement of enzyme and microbial activity on-line for improved process control, Krustok I., Odlare M., Dahlquist E. , Mälardalens högskola, (57)
  • P3.2 Initialization of the Kalman Filter without Assumptions on the Initial State Magnus Linderoth, Kristian Soltesz, Anders Robertsson, and Rolf Johansson, Lunds universitet (61)
  • P3.3 On the Value of Model Information in Decentralized Control Design, Farhad Farokhi, Cedric Langbort, and Karl H. Johansson, KTH, (71)
  • P3.4 Switching Model Predictive Control for an Articulated Vehicle, Thaker Nayl, George Nikolakopoulos and Thomas Gustafsson, Luleå tekniska universitet, (74)
  • P3.5 An ADMM Algorithm for Solving l1 Regularized MPC, Mariette Annergren, Anders Hansson, och Bo Wahlberg, Linköpings universitet och KTH (94)
  • P3.6 Force Controlled Robotic Assembly without a Force Sensor, Andreas Stolt, Magnus Linderoth, Anders Robertsson, Rolf Johansson, Lunds universitet, (84)
  • P3.7 Evaluating the Potential for Cell Balancing using a Cascaded Multi-Level Converter using Convex Optimization, Faisal Altaf, Lars Johannesson, Bo Egardt, Chalmers, (85)
  • P3.8. An Exact Solution to the Power Networks Security Index Problem and its Generalized Min Cut Formulation, Julien Hendrickx, Karl Henrik Johansson, Raphael Jungers, Henrik Sandberg and Kin Cheong Sou, KTH, (97)
  • P3.9 A Comparative Analysis of the Fast-Lipschitz Convergence Speed, Martin Jakobsson and Carlo Fischione, KTH, (98)
  • P3.10 Opinion Consensus of Modified Hegselmann-Krause Models, Yuecheng Yang, Dimos V. Dimarogonas and Xiaoming Hu, KTH, (100)
  • P3.11 On the Reduction of Gaussian inverse Wishart mixtures, Karl Granström, Umut Orguner, Linköpings universitet, (101)
  • P3.12 State of Charge Reference Trajectories for Plug-in HEVs using Convex Optimization, Viktor Larsson, Lars Johannesson and Bo Egardt, Chalmers, (102)
  • P3.13 Evaluating the Potential for Cell Balancing using a Cascaded Multi-Level Converter using Convex Optimization, Faisal Altaf, Lars Johannesson, Bo Egardt, Chalmers, (103)
  • P3.14 SVC Voltage Control with Feedforward, Carl-Fredrik Lindberg and Mats Molander ABB Corporate Research, (107)
  • P3.15 Distributed Size Estimation of Dynamic Anonymous Networks, Håkan Terelius, Damiano Varagnolo and Karl Henrik Johansson, KTH, (109)
  • P3.16 Systematic Modeling of Switched Electrical Networks, Magnus Karlsson, Torbjörn Holmberg, Anders Hultgren, Matz Lenells, Ericsson, Blekinge högskola, (111)
  • P3.17 Nivåreglering i kärnkraftverk, Thomas Smed, Studsvik och Magnus Adolfsson, Forsmarks Kraftgrupp, (174)
  • P3.18 Extending the area silenced by active noise control using multiple loudspeakers, Annea Barkefors, Simon Berthilsson and Mikael Sternad , Uppsala universitet, Signaler och System, (64)
  • P3.19 Optimization of Hybrid Systems with Known Paths. Oskar Wigström and Bengt Lennartson, Chalmers, (140)
  • P3.20 Graphical Programming Language Support for Service Oriented Architecture in Automation, Alfred Theorin, Lunds universitet, (121)
  • P3.21 Distributed Algorithms for Formation of Balanced and Bistochastic Weighted Adjacency Matrices in Directed Graphs, Themistoklis Charalambous and Christoforos N. Hadjicostis, KTH, (116)
  • P3.22 A MAP-based Estimator for Inverse Complex Covarience Matrices, Magnus Nordenvaad, Uppsala universitet, Lennart Svensson, Chalmers, (173)
  • P3.23 Model based and empirical approaches to robust control structure selection based on the H2-norm. Miguel Castano Arranz, Wolfgang Birk, Luleå tekniska universitet, (146)
  • P3.24 ProMoVis: A Software Environment for Control Structure Selection in Interconnected Processes W. Birk, M. Castano, A. Johansson, N.-O. Ekholm, T. Eriksson, E. Olsson and J. Karlsson Rönnberg, Luleå tekniska universitet, (150)
  • P3.25 Reconfiguration of multivariable controllers applied to the air control system of a waste-to-energy plant, Wolfgang Birk and Natalia Dudarenko, Luleå tekniska universitet, (153)
  • P3.26 Phase Predistortion of an Outphasing Radio Frequency Power Amplifier, Ylva Jung, Jonas Fritzin, Martin Enqvist and Atila Alvandpour, Linköpings universitet, (160)
  • P3.27 Comparing the feasibility for repetitive aeration control for two wastewater treatment plants with different influent dynamics, L. Åmand, and B. Carlsson, IVL/UU, (165)
  • P3.28 New Input-Output Pairing Strategies Based on Linear Quadratic Gaussian Control, Björn Halvarsson, Torsten Wik, Bengt Carlsson, Ericsson/UU/Chalmers, (166)

10:45-12:25 Session 3.1: Reglerteknik i biomedicin

Ordförande: Alexander Medvedev, Uppsala universitet
Lokal: Polhemsalen

  • 3.1.1 Impulsive Predictive Control of T1DM glycemia: an in-silico study, Marzia Cescon, Meike Stemmann and Rolf Johansson, Lunds universitet, (141)
  • 3.1.2 Application of Mid-Ranging Control in Anesthesia: A Simulation Example, Kristian Soltesz, Tore Hägglund, Lunds universitet, (63)
  • 3.1.3 Adaptive control of propofol-induced hypnosis in anesthesia using a minimally parameterized Wiener model, M. M. Silva and T. Wigren, Uppsala University, (167)
  • 3.1.4 Glucose control in artificial pancreas based on multi-level models, Winston Garcia-Gabin, Elling W. Jacobsen, KTH (142)
  • 3.1.5 Identification of a pulsatile endocrine model from hormone concentration data, Egi Hidayat, Alexander Medvedev, Uppsala University, (171)

10:45-12:25 Session 3.2: Reglerteknik i bilindustrin

Ordförande: Kjartan Halvorsen, Uppsala universitet
Lokal: Häggsalen

  • 3.2.1 Torque based diesel engine combustion phasing control, Mikael Thor, Bo Egardt, Tomas McKelvey, Ingemar Andersson, Chalmers, (81)
  • 3.2.2 Performance Limitations in Control of Vehicle Platoons, Stefan Solyom, Erik Coelingh, Volvo Car Corporation, (79)
  • 3.2.3 Optimization of Load Transients in Turbocharged IC Engines, Oscar Flärdh, Jonas Mårtensson, KTH, (157)
  • 3.2.4 Multiple-model approach for identification and control of a Selective Catalytic Reduction system, Darine Zambrano, Soma Tayamon and Bengt Carlsson, Uppsala University, (159)
  • 3.2.5 Towards automated drive, Julia Nilsson, Volvo Cars, (89)

10:45-12:25 Session 3.3: Reglerteknik i trådlösa nätverk

Ordförande: Kristiaan Pelckmans, Uppsala universitet
Lokal: Siegbahnsalen

  • 3.3.1 Multicell Downlink Beamformer design for Weighted Sum-Rate Maximization: A Distributed Approach, P. C. Weeraddana , M. Codreanu , C. Fischione, KTH, (75)
  • 3.3.2 Optimizing TCP Performance in 802.11 Wireless Access Networks, George Athanasiou and Carlo Fischione, KTH, (86)
  • 3.3.3 Attack Models and Scenarios for Networked Control Systems, André Teixeira, Daniel Pérez, Henrik Sandberg, Karl H. Johansson, KTH, (134)
  • 3.3.4 Minimum-Energy Packet Forwarding Policies and Relaxed Control Performance Co-Design for Wireless Networked Systems, Zhenhua Zou, Burak Demirel and Mikael Johansson, KTH, (136)
  • 3.3.5 On Hybrid ARQ Adaptive Forward Error Correction in Wireless Sensor Networks, Oscar Eriksson, Erik Björnemo, Anders Ahlén and Mikael Gidlund, Uppsala University, (169)

12:25-12:30 Avslutning

Lokal: Siegbahnsalen

12:30-13:30 Lunch Restaurang Rullan

Uppdaterad  2012-06-12 09:12:09 av Bengt Carlsson.